Zpěváček 2017 - konkurs śpiewaczy

03.03.2017

"Zpěváček 2017" - Čítárna a kavárna Avion hostila malé lidové zpěváčky z Českého Těšína

Dům dětí a mládeže v Českém Těšíně ve spolupráci s Městskou knihovnou a Folklórním sdružením Těšínského Slezska pořádal dne 27. 2. 2017 přehlídku lidových zpěváčků pod názvem "ZPĚVÁČEK 2017". Děti základních škol a víceletých gymnázií v Českém Těšíně soutěžily v sólovém zpěvu a v kategoriích dua, tria. Zpívaly dvě lidové písně z regionu Těšínského Slezska, jednu z nich pak i s hudebním doprovodem. Letošní rok zaznamenal velký nárůst soutěžících. Velmi kladně organizátoři hodnotí zejména účast chlapců, kteří byli v minulých letech v malém počtu zastoupeni. Rovněž je třeba vyzdvihnout práci pedagogů, kteří své svěřence připravují do této soutěže a podporují tím i udržování tradic lidového zpěvu na Těšínsku. Městská soutěž v našem městě je v posledních letech co do počtu soutěžících nejvíce vytížená oproti dalším postupujícím soutěžím našeho regionu. Přehlídky se zúčastnilo celkem v šesti kategoriích 43 sólistů, 1 trio a 4 dua.

Porota hodnotila ve složení: Jarmila Krainová, předsedkyně poroty - zpěvačka a muzikantka folklórního souboru Slezan, Olga Krzyžanková - vedoucí DFS Slezanek, členka Folklórního sdružení Těšínského Slezska, Ula Szczepaniak - zpěvačka a členka folklórního souboru Olza, Mgr. Eva Juricová - ředitelka DDM, Martin Sikora - primáš CM Slezanek. Porota při výběru těch nejlepších soutěžících přihlížela zejména k výběru písní vzhledem k věku interpreta, jeho hlasovým a intonačním schopnostem, zvládnutí a dodržení dialektu, schopnost spolupráce s doprovodnou hudbou, přirozený projev a výraz.

Viděli jsme pěkné výkony. Těm nejlepším, kteří se umístili na vítězných místech, byl zajištěn postup do regionálního kola "Zpěváček ve Slezsku", které se uskuteční 5. 4. v MDK Karviná. Všem oceněným ještě jednou blahopřejeme a postupujícím zpěváčkům přejeme úspěšná vystoupení a držíme palce! Se všemi oceněnými se ještě jednou setkáme v letošním roce na přehlídce zpěváčků v rámci národopisných slavností Slezské dny v Dolní Lomné.

Šárka Klimoszová

DDM Český Těšín

Umístění v jednotlivých kategoriích:

kategorie
1. místo: Matyáš Drama ZŠ Pod Zvonek